• mamy problem

    Nie trzeba filozofii, żeby wiedzieć, że wodę trzeba zatrzymywać tam, gdzie spadnie. A u nas dzieje się coś odwrotnego - wystarczy popatrzeć na rewitalizacje rynków. To jest rozpacz. W całej Polsce jest kilkadziesiąt miast, w których zlikwidowano tereny zielone na rynku i pokryto kostką granitową. Skutek jest taki, że można na niej smażyć jajka, a jak pada, to momentalnie woda się stamtąd rozlewa, zatapiając lokale usługowe i piwnice - irytuje się Engel.

    Rozwiązaniem mogłyby być także odgórne wytyczne dla inwestorów dostosowane do zmieniającego się klimatu. Zapytaliśmy o nie Państwowy Nadzór Budowlany (PNB).

     

    Z długiej odpowiedzi przesłanej mailem niestety nie dowiadujemy się wiele. Czytamy w niej m.in., że "obiekt budowlany należy projektować i budować w sposób określony w przepisach". Nadzór pisze też o obowiązkach zarządcy budynku, który ma "kontrolować bezpieczeństwo użytkowania obiektu".

    mamy problem

    Jedynym konkretem dotyczącym przystosowania budynków do zmiany klimatu jest informacja o przygotowanym przez resort środowiska "Strategicznym Planie Adaptacji dla sektorów i obszarów wrażliwych na zmiany klimatu do roku 2020 z perspektywą do roku 2030".

    "Dokument zawiera priorytetowe kierunki działań adaptacyjnych, które należało podjąć do 2020 roku w najbardziej wrażliwych na zmiany klimatu obszarach, m.in. w budownictwie i gospodarce przestrzennej, obszarach zurbanizowanych i innych. Działania te obejmują przedsięwzięcia techniczne, takie jak np. budowa niezbędnej infrastruktury przeciwpowodziowej i ochrony wybrzeża, jak i zmiany regulacji prawnych, np. w systemie planowania przestrzennego ograniczające możliwość zabudowy terenów zagrożonych powodziami"

    Problemem w polskich miastach - i to nie tylko na rynkach - jest popularna kostka Bauma. To powierzchnia, która nie przepuszcza wody, zwiększając ryzyko podtopień i powodzi.

     

    - Betonując chodniczki, dojścia do placów zabaw, do klatek schodowych używamy jej zbyt dużo. Można zmniejszać te wybrukowane obszary, wprowadzać na początek nieduże skrawki zieleni, które mogą filtrować choć trochę wody


  • Commentaires

    Aucun commentaire pour le moment

    Suivre le flux RSS des commentaires


    Ajouter un commentaire

    Nom / Pseudo :

    E-mail (facultatif) :

    Site Web (facultatif) :

    Commentaire :